Ako sa nezblázniť zo všetkých návodov na chudnutie

Je nový rok 2023, a pre každý začiatok roka je typické, že si ľudia dávajú predsavzatia. Väčšinou sú o chudnutí, športovaní, nefajčení a iných krokoch ktoré nás majú doviesť k zdravšiemu JA.

Možno ste si všimli, možno nie, ale koniec roka sa vyznačuje tým, že sa vydávajú knihy respektíve návody na lepší, chudší život. Vyšlo ich hneď niekoľko, a vo väčšine z nich sú aj recepty ako sa stravovať, ako dosiahnuť vyváženejší jedálniček. Človek by si pomyslel, že po zakúpení takého skvelého obsahu to pôjde samo. Nie, bohužiaľ nepôjde. Napriek tomu, že jedlá a kombinácie, ktoré sú ponúkané v knihách na zdravý život, sú pestré, vyvážené a zdravé, mnoho z vás by sa tým dokázalo riadiť prikrátko, čo z hľadiska dlhodobého a udržateľného efektu nie je výhra. Poďme sa spolu pozrieť na základné otázky ktoré by ste si mali položiť predtým, než čokoľvek začnete.

  1. Čo očakávam?

Prv než sa rozhodnete do niečoho vkročiť, ste museli prejsť myšlienkou čo vlastne chcete. Chcem schudnúť? Chcem lepšie vyzerať? Chcem si nájsť partnera? Chcem otehotnieť? Chcem zmeniť životný štýl? Po zodpovedaní tejto otázky ste začali pátrať, po dostupných možnostiach ako nato.

  • Je to, to správne?

Prehľadali ste internet, kníhkupectvá, webové stránky a vybrali ste si. Bezhlavo sa pustíte do zmeny vášho života, bez ohľadu nato aby ste sa na chvíľku zamysleli, či to je to správne a prínosné? Či ten návod, ktorý ste si vybrali, nie je len ďalší marketingový ťah, bullshit, ktorý vám maximálne tak uškodí a nie pomôže. Preto je dôležité selektovať, triediť, a byť veľmi opatrný ktorou cestou sa nakoniec vyberiete.

  • Dokážem sa tým riadiť dlhodobo?

Celý život je dlhá doba. Ruku na srdce kto z vás prekročil rýchlosť v dedine viac ako jedenkrát? Občas sa to jednoducho stane, ponáhľate sa, ste zamyslení, neuvedomíte si to. Tak isto je to aj v zdravom životnom štýle. Ak vám zakazujú konzumovať pečivo, cukor, šalát, rezeň, pohár vína, nejesť večer ovocie, nejesť žiadne oriešky a takto by som mohla pokračovať, no skrátka ak vám niečo vyslovene zakážu, vedzte že to porušíte, a čím prísnejšie pravidlá tým viac ich budete porušovať. A čím viackrát porušíte, tým viac ste vo svojom programe zlyhali. Sústreďte sa skôr nato, ako dosiahnuť to že budete každý deň raňajkovať, že si pripravíte obed, že si pôjdete zašportovať dvakrát v týždni. Naučte sa vyberať si správne potraviny, kombinovať, jesť viac ovocia a zeleniny. Piť čistú vodu.

  • Kedy to skončí?

Ak ste absolvovali akúkoľvek diétu, stavím sa, že vás ako prvé zaujímalo, kedy budú prvé výsledky a kedy to skončí? Pri racionálnom životnom štýle, vás nebude zaujímať koniec, pretože vy sa tým budete chcieť riadiť stále. Zistíte, ako dobre sa cítite, ako vaše telo napreduje, a nič vás neobmedzuje. Stane sa to vašou rutinou.

  • Všimli si to ostatní?

To je posledný bod ktorý napíšem. Každý očakáva pochvalu. Ako dobre vyzeráš. Schudla si? Čo so sebou robíš, že vyzeráš tak dobre? Každý kompliment je ako palivo, ktoré nás ženie vpred. Správnou zmenou životného štýlu bude to ako sa budete cítiť vy. Sú to predovšetkým malé a častokrát nepovšimnuté ukazovatele. Zrazu nemáš potrebu jesť toľko sladkého. Pociťuješ, že ti lepšie trávi. Zmenilo sa tvoje vyprázdňovanie. Už necítiš takú únavu. Cítiš sa vitálnejšie, zdravšie, šťastnejšie. Pri týchto zmenách budete mať potrebu pomôcť druhým, aby sa dali tiež na tú správnu cestu. Aby prestali s diétami, detoxami a skutočne si začali vážiť sami seba a pristupovali tak k sebe zodpovednejšie.

Milí moji čitatelia, možno ste čakali nejaký návod, poučky, konkrétne body, a sklamala som vás. Vedzte ale, že mojím cieľom v tomto článku bolo poukázať na niečo hlbšie, niečo oveľa dôležitejšie. A to na Vás. Pretože vy ste sami strojcom svoja života, šťastia. Rozhodujete a vyberáte si vy sami, nikto to neurobí za Vás. Buďte preto obozretný komu zveríte svoje zdravie, a kto vás na vašej ceste podporí, podrží, a bude ju kráčať s vami.

Vaša výživová poradkyňa

Merry

Pridajte Komentár