Zázračný liek na chudnutie?

Ozempic, pôvodne vyvinutý ako liek na liečbu cukrovky 2. typu, sa v posledných rokoch stal stredobodom pozornosti z úplne iného dôvodu. Tento silný liek, ktorý pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, sa teraz čoraz častejšie zneužíva ako prostriedok na chudnutie. V médiách a na sociálnych sieťach sa množia príbehy o jeho zázračných účinkoch na redukciu hmotnosti, čo vyvoláva vlnu záujmu aj medzi ľuďmi, ktorí nemajú cukrovku. Ako sa z lieku na cukrovku stal nebezpečný nástroj v boji proti nadváhe?

Ozempic

Ozempic® (semaglutid) je injekčný liek na predpis, ktorý sa používa spolu s diétou a cvičením na zlepšenie hladiny cukru v krvi a zníženie rizika závažných kardiovaskulárnych príhod u dospelých s cukrovkou 2. typu. Pri jeho užívaní je tiež pozorované chudnutie. Hoci jeho užívanie vedie aj k chudnutiu, čoraz viac ho užívajú bežní ľudia bez úpravy stravy či fyzickej aktivity.

Akým spôsobom liek Ozempic účinkuje?

Ozempic zvyšuje hladiny inkretínov – hormónov, ktoré prirodzene produkuje žalúdok počas jedenia. Funguje tak, že v prípade potreby pomáha vášmu telu produkovať viac inzulínu. Znižuje tiež množstvo glukózy alebo cukru produkovaného pečeňou a spomaľuje rýchlosť trávenia potravy. To všetko pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a HbA1c.

Výskumy a výsledky

Semaglutid, nový GLP-1RA podávaný raz týždenne, má významný účinok na zníženie hmotnosti u obéznych pacientov a pacientov s nadváhou, s diabetom aj bez neho. Iacobellis a Villasante Fricke (2020) zistili, že tento liek znížil hrúbku epikardiálneho tukového tkaniva o takmer 20 % po 12 týždňoch u jedincov s diabetom 2. typu a obezitou, čo naznačuje zníženie kardiometabolického rizika. Ji a kol. (2021) uviedli, že semaglutid súvisel s 26 % znížením rizika závažných kardiovaskulárnych príhod a so 39 % znížením rizika mŕtvice v porovnaní s placebom.

Semaglutid, liek určený pre diabetikov, môže významne znížiť hmotnosť a BMI u obéznych pacientov alebo pacientov s nadváhou a má pozitívny vplyv na rizikové faktory súvisiace so srdcom, ako je obvod pása, krvný tlak, CRP či lipidové profily. Je však potrebné vykonať dlhodobejšie štúdie, aby sa plne pochopili jeho dlhodobé účinky a najmä bezpečnosť, pretože existujú riziká spojené s jeho užívaním.

Nežiadúce účinky

Vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri užívaní zahŕňajú nevoľnosť, vracanie, hnačku, zápchu a bolesti brucha. U niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť aj bolesti hlavy, únava a reakcie v mieste vpichu. Boli pozorované problémy so zrakom, najmä u pacientov s existujúcou diabetickou retinopatiou. Ozempic môže tiež zvýšiť riziko vzniku pankreatitídy (zápalu pankreasu) a problémy so žlčníkom, ako sú žlčové kamene. V niektorých prípadoch boli hlásené alergické reakcie a zmeny v hladinách krvných enzýmov.

Nevoľnosť patrí medzi najvýznamnejšie vedľajšie účinky týchto liekov. Hoci boli dôkladne preskúmané, ich pomerne nedávne schválenie znamená, že výskumníci stále nemajú úplný obraz o ich dlhodobých účinkoch. Aj keď spĺňate kritériá na ich užívanie, odborníci varujú pred snahou získať liek bez lekárskeho predpisu, napríklad cestovaním do krajín, kde nie je predpis potrebný. Užívanie lieku bez dohľadu zdravotníckeho pracovníka môže viesť k jeho zneužívaniu a k vážnejším vedľajším účinkom. Správy o extrémnom vracaní a gastroparéze (spomalené vyprázdňovanie žalúdka) upozorňujú na to, že pacienti by mali počas užívania týchto liekov pravidelne konzultovať svoj stav so svojím lekárom.
foto-2
foto-3

Zhrnutie

Tento liek je špecificky určený pre diabetických pacientov a nie je vhodný pre bežnú verejnosť za účelom chudnutia. Získavanie Ozempicu z neoverených zdrojov a bez konzultácie s lekárom môže viesť k predávkovaniu, pričom niektoré zdroje upozorňujú na riziko hypoglykémie. Okrem toho existuje nebezpečenstvo, že látka získaná z neoficiálnych zdrojov môže obsahovať iné zložky alebo mať rôznu koncentráciu účinnej látky, prípadne môže ísť o zmes rôznych látok.

Naše stanovisko je jasné, liek musí predpísať lekár a nie je určený pre bežných ľudí, ktorí chcú schudnúť. Pre úspešnú zmenu hmotnosti je potrebná pevná vôľa, vyvážená strava a dostatok pohybu. Najjednoduchšia cesta nie je vždy tou správnou cestou k úspechu.